Akord

 

Grupa nauki gry na instrumentach w następujących sekcjach:
– instrumenty dęte blaszane: trąbka

– instrumenty dęte drewniane: saksofon, klarnet, flet
– gitara basowa
– perkusja

Zajęcia przeznaczone dla: dzieci, młodzieży, dorosłych

Prowadzenie zajęć:

Zajęcia odbywają się:
MGOK, sala muzyczna

Prowadzenie: Renata Banaszewska

Spotkania: środy 18:15-20:00, Siekierki
Zapraszamy młodzież i dorosłych!

Zespół Pieśni i Tańca „Siekieracy” jest grupą folklorystyczną, która powstała z inicjatywy mieszkańców wsi Siekierki Wielkie w 1984 roku i działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kostrzynie. Inicjatorką powstania zespołu i pierwszym kierownikiem była pani Maria Banaszak. W tym okresie zespół tworzyły małżeństwa i całe rodziny wywodzące się z Siekierek Wielkich i Małych oraz Poklatek.

Kolejno między 1994 a 1998 rokiem choreografami i opiekunami zespołu były panie Bożena Czajka i Stefania Hejnowicz. Od 1998 roku choreografem zespołu był Ryszard Zjeżdżałka, który oprócz prezentowanego folkloru rodzimej wsi, tańców okolic Kościana, Szamotuł oraz tańców narodowych wprowadził do programu ciekawe scenki obrzędowe i zwyczajowe jak podkoziołek i dożynki.

W 1996 roku zespół koncertował w Odense – mieście Andersena, gdzie został zaproszony przez zespół „Naesby Folkedensere” oraz w 2003 roku prezentował program na Litwie i Białorusi.

W 2007 roku zespół przechodzi personalne i programowe zmiany, aby od stycznia 2008 roku przystąpić do pracy pod kierunkiem nowego choreografa – Renaty Banaszewskiej.

Odnowiony skład zespołu wzbogacił się o młodych członków i kolejne pary małżeńskie, które ziemię kostrzyńską i sąsiadujące z nią gminy wybrały na swoje nowe miejsce zamieszkania. Zespół „Siekieracy” stał się dla nich możliwością realizacji pasji, którą przed laty rozpoczynali w zespołach ludowych działających w Poznaniu, Środzie i Pobiedziskach. Dziś mało, że sami wrócili do tańca, to zachęcili do udziału w zajęciach swoich małżonków, dzieci i kolegów z byłych zespołów, dzięki czemu teraz wspólnie przeżywają kolejną przygodę folklorem.

W czasie ostatniego roku zespół „Siekieracy” przygotował program prezentujący nowe układy choreograficzne tańców z okolic Lublina, Kujawiaka z Oberkiem oraz Poloneza. Był zapraszany do wielu miejscowości w Wielkopolsce, gdzie prezentował program dożynkowy.

Jednak największym wydarzeniem dla członków zespołu był wyjazd do Belgii, gdzie przebywał na zaproszenie zespołu „Reintje Vos”. Nasz zespół otrzymał uznanie publiczności i nagrodę za różnorodność programową.

Od 25 lat „Siekieracy” kultywują tradycje ludowe naszego regionu i kraju. Koncertują z dużym powodzeniem w wielu miejscowościach na terenie kraju oraz poza jego granicami. Zaangażowanie i praca członków zespołu oraz radość z jaką „Siekieracy” wykonują swój program spotyka się z życzliwym przyjęciem publiczności, a dodatkowo jest wyrazem sympatycznej atmosfery panującej w zespole.

Formacja Taneczna „TWISTER”

Zajęcia przeznaczone dla: dzieci i młodzieży

Prowadzenie:
Damian Jackowiak
(instruktorzy taneczni Poznańskiej Szkoły Tańca
„Born to Dance”)

Zajęcia odbywają się w MGOK w sali lustrzanej

Zajęcia przeznaczone dla: dzieci, młodzieży, dorosłych

Prowadzenie: Danuta Gordziejczyk.

Zajęcia odbywają się:
MGOK, sala plastyczna

Prowadzenie: Marek Rybak
Kierownik organizacyjny: Krystyna Nabiałek

Próby odbywają się:
MGOK, wokalna

Chór Seniora „Złota Jesień” z Kostrzyna działa w środowisku kostrzyńskich emerytów i rencistów, któremu patronują M-G Ośrodek Kultury.

W cotygodniowych próbach uczestniczy ok. 18 osób, którymi dyryguje i akompaniuje Marek Rybak. Kierownikiem organizacyjnym chóru jest Krystyna Nabiałek.

Corocznie chórzyści z Kostrzyna występują na licznych imprezach we własnej gminie, m. in. w czasie przeglądów zespołów ludowych, świąt ludowych, festynów, spotkań jubilatów, Dnia Seniora oraz w czasie koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz w wielu miejscowościach Wielkopolski. W repertuarze zespołu są zarówno piosenki ludowe, biesiadne, kościelne, operetkowe, country jak i wojskowe oraz patriotyczne. Członkowie chóru z dużym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach, a także chętnie wspólnie spędzają czas.

W 2013 roku Chór Seniora „Złota Jesień” świętował swoje 35-lecie istnienia, a w czerwcu 2014 roku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wręczył chórowi ODZNAKĘ HONOROWĄ ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO.